IC Markets Lisansı Var Mı? IC Markets Güvenilir Mi?

Son zamanlarda IC Markets nasıl?, IC Markets lisansı var mı?, IC Markets güvenilir mi? konularında oldukça çok mesaj aldım ve ICMarkets aracı kurumunu araştırmaya karar verdim. Bu yazımda siz değerli yatırımcıların ICMarkets aracı kurumu hakkında merak ettiği soruları cevaplayacağım.

İncelemelerimde öncelikle şirketlerin güvenilirliğine bakıyorum. Çünkü bir şirket güvenilir değilse diğer sunduğu hizmetler yatırımcının ilgisini çekmiyor. Güvenilirlik noktasında ise kriterim, şirketin sahip olduğu lisanslar ve para yatırma-çekme işlemleri esnasında ortaya koyduğu hizmetlerdir.

IC Markets Ana Sayfa

IC Markets İnceleme

İncelemeye ilk olarak ICMarkets aracı kurumunun  web sitesi ve sosyal ağları üzerinden başladım. ICMarkets web sitesini incelediğimde dikkatimi çeken ilk şey, Türçe desteğinin olmaması ve sitenin oldukça karmaşık olması oldu. Ayrıca eğitim dökümanları oldukça yetersiz. Sosyal medya ağlarına baktığımda ise firmanın takipçi sayısının az ve ekonomi üzerine paylaşımlarının yetersiz olduğunu gördüm.

IC Markets regülatörlerini araştırdığımda ise sitelerinde ASIC Regülatörüne sahip olduklarını gördüm. Ama regülatör lisans numarasıyla alakalı herhangi bir şey bulamadım. Ayrıca ASIC resmi websitesinde aracı kurumun üyeliğini araştırdığımda ise 2016 yılında üye olduklarını belirtmiş. Ancak günümüzle alakalı üyeliği konusunda net bir şey bulumadım. Bundan dolayı da regülatörleri hakkında aklımda soru işaretleri oluştu.

IC Markets Regülatör

IC Markets Nasıl Bir Firma?

Aracı kurumun websitesi https://www.icmarkets.com/au/en dır. ICMarkets, 2007 yılında Avustralya merkezli olarak forex yatırım piyasasında işlem yapan aracı kurumlar arasında yerini almıştır.

Kaldıraç oranı ne kadar?   Şirket, maksimum 1:500’e kadar kaldıraç hizmeti vermektedir.

Minimum yatırım miktarı ne kadar? Şirkette gerçek hesap açılabilmesi için minimum 200$ yatırılmalıdır.

Spread oranları? Spread oranları işlem yapmak istediğiniz yatırım araçlarına göre değişiklik göstermektedir. Mesela EUR/USD paritesinde 1.1 pips gibi bir spread sunuyorlar.

Yatırım ürünleri çeşitli mi?  Döviz çiftleri başta olmak üzere, emtialara, hisse senetlerine, endekslere, petrol ürünlerine ve kripto paralara kadar birçok ürün bu şirkette mevcut.

IC Markets Hesap Türleri

Aracı kurum, yatırımcılara 4 adet hesap türü sunuyor. Bunlar cTrader ECN, True ECN, standart ve İslami hesaptır.

cTrader ECN: 200$ ile açılabilen ve 1:500’e kadar kaldıraç kullanılabilen hesap türü. Bu hesap türünde 0’a yakın spread sunulmakta. Fakat lot başına 3$ komisyon alınmakta

True ECN: 200$ ile açılabilen ve 1:500’e kadar kaldıraç kullanımına izin verilen hesap türüdür. cTrader hesaptan farkı spreadin olması ve komisyonun da olmasıdır. Komisyon olarak lot başı 3.5$ alınmaktadır.

Standart hesap: Yine 200$ ile açılabilen ve 1:500 kaldıraç olan hesaptır. Bu hesap türünde komisyon yok sadece spread alınıyor.

İslami (swapsız) hesap: Dini hassasiyetleri nedeniyle faiz kullanmak istemeyen yatırımcılar, yukarıda verilen hesap türlerinin hepsinde faizsiz olarak işlem yapabiliyor. Aynı minimum yatırım tutarı ve aynı kaldıraç da kullanılabiliyor.

İşlem Platformu

cTrader, MetaTrader 4 ve MetaTrader 5  ile işlem yapabilme imkanı sunuyorlar.

Para Yatırma ve Çekme

Şirkete fonlama yaparken ve para çekerken Kredi kartı, Debt Kart, Neteller, Skrill, Fasapay, Paypal, Poli, Union Pay, Qiwi, Web Money gibi yöntemlerle hem para yatırabiliyor hem de çekebiliyorsunuz.

Türkçe destek

Firma, henüz Türkçe müşteri desteği sunmuyor. Websitelerinde de Türkçe seçenek bulunmuyor.

IC Markets Şikayet ve Kullanıcı Yorumları

Aracı kurum hakkında yazılan şikayet ve yorumlarda en çok şikayet edilen konular;

  • ICMarkets paramı alamadım,
  • ICMarkets spread sıkıntısı,
  • ICMarkets müşteri hizmetleri vasat konularıdır.

IC Markets Güvenilir Mi?

ICMarkets aracı kurumun regülatörünün bulunmasına karşılık güncelliğini koruyup korumadığı ve gerçeklik noktasında soru işaretlerinin olması, Türkçe destek vermemeleri ve para çekme konusunda azda olsa şikayetlerin olması güven konusunda benden 3 yıldız almasına neden oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir